Operacyjne leczenie dyskopatii lędźwiowej metodą mikrodiscektomii
Zabieg polega na usunięciu części krążka międzykręgowego w celu odbarczenia uciśniętego korzenia lub korzeni nerwów rdzeniowych. W ułożeniu pacjenta na brzuchu wykonywane jest kilkucentymetrowe cięcie skóry na poziomie operowanego dysku. Po odwarstwieniu mięśni od kręgosłupa na niewielkim odcinku wykonywane jest okienko pomiędzy łukami kręgów i po odsunięciu worka oponowego z nerwami przyśrodko usuwana jest lub pomniejszana wysunięta część dysku.
2 doby
Znieczulenie ogólne dotchawiczne
Podstawowe badania laboratoryjne: grupa krwi i czynnik Rh, morfologia krwi, podstawowe badania biochemiczne (sód, potas, mocznik, kreatynina, glukoza), układ krzepnięcia (APTT, INR), EKG, przeglądowe zdjęcie rentgenowskie klatki piersiowej. Inne badania lub konsultacje specjalistyczne w zależności od stanu aktualnego pacjenta, jego choroby podstawowej oraz chorób współistniejących (np. poziom określonych hormonów, badanie ogólne moczu, konsultacja kardiologiczna). Rozmowa z lekarzem anestezjologiem odbywa się na kilka dni przed zabiegiem, na polecenie lekarza prowadzącego lub, jeśli nie ma takiej potrzeby, w dniu zabiegu po przyjęciu do kliniki.
Proces gojenia dysku po zabiegu trwa około 4-6 tyg. W tym czasie chory nie powinien obciążać kręgosłupa, schylać się i wykonywać ruchów skrętnych tułowiem. Dodatkowo należy unikać siadania.