91 819 90 99
PN - PT 9:00 - 17:00

Plastyka brzucha

Wróć do listy

Plastyka brzucha – postępowanie

Co to jest Abdominoplastyka (plastyka brzucha)?

Abdominoplastyka jest operacją polegającą na usunięciu nadmiaru luźnej skóry i tkanki tłuszczowej na brzuchu, i w niektórych przypadkach zszyciu mięśni.

Na czym polega operacja?

Pełna operacja brzucha polega na wykonaniu nacięcia od biodra do biodra, tuż nad linią włosów łonowych, a następnie oddzielnego nacięcia wokół pępka. Jeśli  mięśnie są rozciągnięte w linii prostej, zostaną zebrane razem i zszyte, w celu zmniejszenia obwodu brzucha i wzmocnienia mięśni brzucha, co zapobiegnie w przyszłości tworzeniu się przepukliny brzusznej. Po zszyciu tkanki podskórnej i mięśni, skóra będzie ściągana w dół, dzięki czemu nadmiar skóry można usunąć. Następnie wykonywany jest mały otwór, aby wszyć pępek w nowym miejscu. Jednocześnie przeprowadzana jest niewielka liposukcja brzucha, która pozwala na uzyskanie lepszego efektu kosmetycznego, a dodatkowo przy niewielkim napięciu skóry, można przy tym wyciąć większego fałd skórno-tłuszczowy brzucha.

Mini-abdominoplastyka jest podobna do pełnej operacji brzucha, ale wymaga dużo mniejszego odwarstwienia tkanek, w wyniku czego pozostawia pępek nienaruszony. Uproszczony zabieg odpowiedni jest dla tych pacjentów, którzy mają nadmiar skóry i tłuszczu wyłącznie poniżej pępka.

Zarówno pełna abdominoplastyka, jak też mini-abdominoplastyka są  przeprowadzane w znieczuleniu ogólnym.

Jakie są zagrożenia i efekty uboczne operacji?

Powikłania są rzadkie i zwykle niewielkie, jednak każda operacja obarczona jest  ryzykiem w zależności od indywidualnych cech pacjent. Wszystkie  potencjalne zagrożenia są omawiane z pacjentem w  w czasie konsultacji przez chirurga plastyka w klinice Aesthetic Med.
Od czasu do czasu, pod skórą może pojawić się niewielki krwiak lub zbiornik płynów ustrojowych. Drenaż założony w chwili operacji powinien to ograniczyć. Wszelkie późniejsze zbiorniki często można usunąć podczas wizyty kontrolnej, za pomocą igły i strzykawki. Sytuacja, w której konieczny jest z tego powodu powrót na salę operacyjną, występuje bardzo rzadko.
Blizny, które są następstwem operacji brzucha można ukryć w normalnym ubraniu, jednak  są widoczne. Należy  oczekiwać, że w ciągu roku  blizny spłaszczą się i rozjaśnią kolor. W niektórych przypadkach, blizny mogą także stać się czerwone i przerośnięte,  mamy wówczas do czynienia z keloidem (bliznowiec).
Brzuch  po operacji będzie dawać poczucie zdrętwiałego  do sześciu miesięcy po zabiegu. Czasami to odrętwienie jest trwałe. W przebiegu pooperacyjnym może dojść także do infekcji oraz martwicy skóry. Może to również doprowadzić do utraty skóry, co w rzadkich przypadkach może wymagać powtórnej operacji. Wystąpienie niniejszego powikłania, choć zdarza się  rzadko, jest bardziej prawdopodobne u osób palących.
Mogą wystąpić powikłania związane z każdą operacją, np. powstanie zakrzepu krwi w nodze, które będzie wymagać leczenia (tzw. zakrzepica żył głębokich),  ryzyko takiego zdarzenia jest bardzo rzadkie. Część z tych zakrzepów może  również przerwać się i przenieść się do płuc, powodując ostrą duszność i ból w klatce piersiowej. Objawy te są znane jako zator płuc. Zator płuc zdarza się bardzo rzadko, jednak może  zagrażać życiu.  Rzadkością jest rozwój infekcji dróg oddechowych,  zwiększenie prawdopodobieństwa wystąpienia tego powikłania występuje u osób palących.
Wszystkie zagrożenia zostaną z pacjentem szczegółowo omówione podczas konsultacji.

Jak przygotować się do konsultacji przed zabiegiem?

Chirurg  plastyk zapyta  o ogólny stan zdrowia i przeszłość medyczną: poprzednie choroby lub operacje, alergie, zażywane leki, a także o to, czy  pacjent pali papierosy.Z pewnością chirurg będzie chciał poznać powód, dla których pacjent rozważa poddanie się operacji. Chirurg chce też wiedzieć, czy pacjent  planuje stracić dużo masy ciała  stosując odpowiednią dietę. Najczęściej należy poczekać z podjęciem decyzji o poddaniu się operacji do czasu, aż  pacjent osiągnie swoją wagę docelową.

Jak przygotować się do zabiegu?

Chirurg przedstawi  możliwe terminy operacji.  W przypadku kobiet,  termin operacji powinien być wyznaczony w okresie do dwóch tygodni po ostatnim krwawieniu miesięcznym, co zmniejszy możliwość komplikacji pooperacyjnych. W zależności od  wieku i ogólnego stanu zdrowia pacjenta, trzeba wykonać badanie krwi ( morfologia, poziom białka, poziom cukru, krzepliwość krwi, jonogram, poziom cholesterolu) i serca(elektrokardiogram), RTG klatki piersiowej.
W dniu operacji należy zgłosić się do kliniki w godzinach 12.30-13.30. W dniu operacji nie wolno jeść i pić żadnych płynów 6 godzin przed planowaną operacją, odnosi się to również do gumy do żucia. Jeśli pacjent pali, musi  zrezygnować  z palenia na sześć tygodni przed operacją, ponieważ palenie zmniejsza ilość tlenu we krwi i może znacząco zwiększyć ryzyko powikłań po operacji.
W dniu operacji ważne jest także, aby poinformować chirurga, anestezjologa i pielęgniarkę o wszelkich przyjmowanych lekach, również o zażywanych narkotykach.
Na 2 tygodnie przed operacją należy unikać leków zawierających kwas acetylosalicylowy, ponieważ zwiększają one ryzyko krwawienia podczas operacji. Na 30 dni przed operacją pacjentki mogą zostać również poproszone o przerwanie przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych lub hormonalnej terapii zastępczej. Lekarz odpowiednio doradzi w tym zakresie.
Powrót do domu  należy zorganizować tak, aby ktoś mógł odebrać pacjenta,  z pewnością nie będzie w stanie prowadzić samochodu samodzielnie.

Co się dzieje po operacji?

Po odzyskaniu świadomości i zakończeniu działania środka znieczulającego, pacjent będzie zachęcany  do siadania w łóżku. Pod kolanami będzie umieszczony wałek, który pomoże w uzyskaniu bardziej komfortowej pozycji.
Pacjent może  mieć  na twarzy założoną maskę tlenową  do czasu kiedy działanie znieczulenia osłabnie, ale w przypadku niektórych pacjentów ten czas może zostać wydłużony do 24 godzin. Po operacji pacjent może być senny.
Pas uciskowy podtrzymujący opatrunek lub gorset będzie założony na cały brzuch. Oprócz kąpieli, powinien być noszony przez pierwsze cztery do sześciu tygodni. Powinien  przyczynić się do zmniejszenia wszelkich obrzęków i ogólnie do bardziej komfortowego samopoczucia.
Kaniula lub venflon będą założone w żyle dłoni lub ręki. Konieczne jest podawanie płynów (tzw. kroplówka lub wlew dożylny) , podawanie płynów daje   pewność, że  pacjent nie ulegnie odwodnieniu i otrzyma dostateczną ilość środków przeciw bólowych i antybiotyków. Venflon zazwyczaj usuwany jest po  72 godzin. Po tak rozległym zabiegu może być konieczne podanie krwi w celu uzupełnienia jej objętości .
Dreny są umieszczone po obu stronach rany i pępka, aby odsączyć nadmiar krwi lub płynów ustrojowych. Są zwykle usuwane przed powrotem do domu. Czasem pacjentom  po operacji zakłada się cewnik służący do drenażu moczu z pęcherza.  Cewnik zazwyczaj zostaje usunięty następnego dnia po operacji.
Pacjent będzie miał założone specjalne pończochy, w celu uniknięcia tworzenia się zakrzepów krwi. Pończochy mogą zostać usunięte gdy tylko  pacjent zacznie chodzić, jednak zaleca się noszenie ich przez okres do sześciu tygodni.
Przez pierwsze kilka dni brzuch będzie dość mocno boleć. Pacjent  otrzymuje leki łagodzące ból. Przed  wyjściem do domu,   kolejny  raz  chirurg plastyk ogląda pacjenta.. Szwy zostaną usunięte 7 do 10 dni po operacji, dreny w tym samym czasie.
W  pierwszych dniach po operacji pacjent może czuć się niekomfortowo  podczas próby wyprostowania się,  ważne jest, żeby starać się chodzić co dwie godziny w ciągu dnia i wczesnym wieczorem. Leżenie w łóżku zbyt długo zwiększa ryzyko wystąpienia zakrzepów krwi w nogach. Stopniowo trzeba zwiększać  aktywność ruchową w  najbliższych kilku dniach.
Napięcie oraz ciągnięcie skóry i mięśni może być bolesne przy kaszlu lub przy korzystaniu z toalety. Pacjent może  odczuwać pewien dyskomfort  około tygodnia, ale leki przeciwbólowe powinny w tym pomóc. Picie dużych ilości płynów, a także jedzenie większej ilości owoców i żywności o wysokiej zawartości błonnika pomoże zmniejszyć zaparcia.
Pacjent może  utracić czucie w obszarze brzucha. Ten stan powinien powoli wrócić do normy w  najbliższych kilku miesięcach, jednak u niektórych osób może nie wrócić całkowicie.
Blizny będą czerwone do kilku miesięcy,  potem powinny się zmiękczyć i stopniowo zanikać. Blizny są także bardziej wrażliwe na działanie promieni słonecznych, zatem należy je pokrywać i zabezpieczać kremami z filtrem przeciwsłonecznym przez najbliższe sześć miesięcy. Należy również unikać podnoszenia ciężarów lub intensywnych ćwiczeń przez sześć tygodni po zabiegu.

Jaki jest szacowany czas nieobecności w pracy i powrót do normalnej aktywności?

Czas rekonwalescencji może się różnić w zależności od stanu zdrowia i ogólnych predyspozycji pacjentów. Zazwyczaj pobyt w szpitalu trwa od 3 do 5 dni, a następnie pacjenci są wypisani do domu. Po upływie od 2 do 3 tygodni można wrócić do pracy, oczywiście jeśli praca nie jest zbyt obciążająca fizycznie. Końcowy efekt kosmetyczny będzie widoczny dopiero po 6 do 12 miesiącach,  blizny staną się płaskie  i jasne.

Abdominoplastyka po zabiegu krok po kroku

Dzień 1 do 5
Pobyt w klinice Aesthetic Med pod opieką lekarzy i pielęgniarek, stosowanie się do ich zaleceń. Cewnik do pęcherza moczowego utrzymany jest 1 do 3 dni. Na brzuchu założony jest gorset lub pas uciskowy. Pacjent odczuwa ucisk i dyskomfort w obrębie brzucha w pozycji stojącej oraz przy kichaniu i kaszlu. Pacjent ma założone pończochy uciskowe zmniejszające ryzyko zakrzepicy. Opatrunki wykonywane są codziennie
Dzień 5 do 10
Należy kontynuować przyjmowanie tabletek uśmierzających ból. Ważne jest, aby zacząć zwiększać poziom aktywności. Zachowywać pod kolanami poduszkę lub wałek. Uciskać brzuch przy kaszlu i kichaniu. Zalecane zdjęcie szwów w 7 i 10 dobie.
2 do 4 tygodni
Zmniejszenie dolegliwości bólowych oraz uczucia napięcia w podbrzuszu. Jeżeli praca nie wymaga zbyt dużego wysiłku fizycznego pacjent może wrócić do pracy.
1 miesiąc
Nadal obszar brzucha jest drętwy. Łatwiej jest teraz stanąć prosto.  Pacjent może  zdjąć gorset i wrócić do pracy.
2 miesiące
Wznowione może zostać podnoszenie ciężarów i bardziej męczące ćwiczenia fizyczne.
6 miesięcy
Blizny pooperacyjne zmiękczają się i bledną. Utrata czucia w obszarze brzucha dalej zanika.
12 miesięcy
Blizny pooperacyjne powinny wydawać się teraz cieńsze i jaśniejsze. Dopiero po tym okresie, końcowy wynik operacji może być oceniany.

Informacje zawarte na stronie internetowej nie zastępują profesjonalnych porad medycznych udzielanych przez lekarzy z kliniki Aesthetic Med.

Konsultacja
W każdy poniedziałek od 14 do 18.
Umów wizytę
dr n. med. Andrzej Dmytrzak
Specjalista chirurgii plastycznej i rekonstrukcyjnej
Wróć do listy